X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Güvenlik Sorunları Nedeniyle İki Büyük COVID Denemesi Duraklatıldı

Güvenlik Sorunları Nedeniyle İki Büyük COVID Denemesi Duraklatıldı

Johnson & Johnson, bir çalışma katılımcısında açıklanamayan bir hastalık nedeniyle COVID-19 aşısı III. Faz klinik araştırmalarının tamamında dozlamayı ve kaydı duraklattığını duyurdu. Johnson & Johnson denemesinde, hastanın hastalığı bağımsız bir izleme kurulu ve güvenlik verilerini araştıran şirketin doktorları tarafından incelenip değerlendiriliyor.

Johnson & Johnson, duraklatmaya neden olan vakanın hastalığı hakkında herhangi bir ek ayrıntı paylaşmadı. Şirket, "Bu katılımcının mahremiyetine saygı duymalıyız" dedi. Duraklama, hastalığın COVID-19 aşısıyla ilgili olup olmadığını ve çalışmanın devam edip etmeyeceğini belirlenmesini sağlayacak.

Bu aşamada ‘’duraklatma’’ ve ‘’çalışmanın durdurulması’’ arasındaki farkı açıklamak gerek; Çalışma duraklaması, yeni hastaların dozlamasının geçici olarak durdurulmasıdır. Bu duraklama sırasında da güvenlik verileri gözden geçirilir. Çalışmanın durdurulması ise FDA gibi bir kurum tarafından yapılan denemenin zorunlu olarak durdurulmasıdır.

Geç evre denemelerindeki diğer COVID-19 aşısı adaylarıyla karşılaştırıldığında Johnson & Johnson aşısının dondurulmasına gerek yoktur ve iki yerine bir doz gerektirir.

Geçen ay denemelerine ara verilen Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca tarafından geliştirilen aşı adayının iki hafta önce, Birleşik Krallık denemesi yeniden başladı. Aynı aşının Güney Afrika ve Brezilya'da durdurulan denemeleri de başladı, ancak ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ABD çalışmalarının yeniden başlaması için henüz yeşil ışık yakmadı. Aşı, sponsorları şimdiye kadar duraklamaya neyin neden olduğu ve devam etmesine neden izin verildiği hakkında ayrıntılı açıklama yapmadı. Bazı bilim adamları, bu şeffaflık eksikliğinin halkın aşıya olan güvenini zedeleyebileceğini söylüyor.

Bu arada Eli Lilly ise "potansiyel güvenlik endişesi" nedeniyle bir antikor tedavisi denemesinin klinik denemelerini duraklatıldığını açıkladı. Eli Lilly, hastanede yatan remdesivir almış COVID hastalarında tedaviyi test ediyordu.

 

Görüşlerinizi Paylaşın