X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Gürültü Kirliliğinin Bilinmeyen Yansımaları

Gürültü Kirliliğinin Bilinmeyen Yansımaları

Çevresel gürültü kirliliği, işitme kaybı, stres, uyku bozukluğu, sinirlilik hali, kardiyovasküler hastalıklar gibi durumların görülme sıklığını artırır. Araba ve uçak trafiği, inşaat ve sanayi faaliyetleri, eğlence faaliyetleri ve benzer diğer kaynaklar çevresel gürültü kirliliği etkenleri arasında sayılabilirler. Amerika’ da yapılan bir çalışma, 2013 yılı verilerine göre 100 milyondan fazla Amerikalı’nın sağlıksız düzeyde sese maruz kaldığını ve bu durumdan etkilendiğini göstermektedir. Doğaya yayılan ve çevresel gürültü kirliliğinin önemli sağlık etkileri göz önüne alındığında bu durumun ekonomik etkileri önemli olabilir.

Benzer konuda yapılan son araştırmalar yıllık eşdeğer sürekli çevresel gürültü maruziyeti düzeyindeki ortalama 10 desibellik bir azalmanın kardiyovasküler hastalık riskini %7 ila %17 arasında düşürdüğünü göstermektedir. Çevresel gürültüde %5’ lik bir desibel azalımı ile hipertansiyon görülme sıklığında (prevelansında) %1,4 (diğer bir deyişle 1,2 milyon vaka) ve koroner kalp hastalığı görülme sıklığında ise %1,8’ lik azalma ile sonuçlanmaktadır. (diğer bir deyişle 279 bin vaka)

Bu durumun sağlık sektöründeki ekonomik etkisi ise yıllık yaklaşık 3,9 milyar dolar kazançtır. Yani, çevresel gürültü ile ilişkili kardiyovasküler hastalıkların önemli ekonomik etkileri oluşmaktadır.

Kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörü olan çevresel gürültü maruziyeti, toplum farkındalığının sağlanması ve planlaması ile hükümetlerin uyarlamalarıyla etkin olarak önlenebilir.

Kaynak: Am J Prev Med 2015;49(3):345353. An Economic Assessment of U.S. Environmental Noise as a Cardiovascular Health Hazard

 

Görüşlerinizi Paylaşın