X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Grip Mevsimi ve COVID-19: Hazır mıyız?

Grip Mevsimi ve COVID-19: Hazır mıyız?

Sonbahar geldi, grip ve birçok solunum yolu virüsün mevsimi de beraberinde başladı. Tedaviyi planlamak ve doğru yaklaşımlarda bulunmak için hangi virüsle enfekte olduğumuzu anlamamız gerekecek. Üstelik bu yıl devam eden COVID-19 salgını tabloyu daha da karmaşıklaştıracak. Grip ve COVID-19 belirtilerini ayırt etmek oldukça zordur. Bu nedenle bir solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğimizden şüphelenirsek yapılacak en iyi şey doktorumuzu aramak ve neler olup bittiğini öğrenene kadar kendi kendimizi karantinaya almaktır. COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2, 9-10 aydır tanımaya başladığımız yeni bir virüs. Semptomları kişiden kişiye değişebilir ve hastalığın pek çok belirtisi bronşit, soğuk algınlığı, grip ve solunum sinsitiyal virüsü (RSV) semptomlarına benzer olduğu için bu yıl farkı söylemek için mutlaka test yapılması gerekir.

Solunum enfeksiyon PCR panelleri, solunum enfeksiyonunuzun nedenini teşhis etmeye ve tedaviye rehberlik etmeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Öncelikle ciddi şekilde hasta olan, hastaneye yatırılan ve/veya aynı anda birden fazla enfeksiyon içeren ciddi enfeksiyon riski taşıyan kişiler için kullanılır (ko-enfeksiyon).

Pandemi döneminde COVID-19 ve Grip ayrımını yapmak tedaviye karar vermek için çok önemlidir. Grip tanısı konduğunda Influenza virüsüne etkili antiviral bir ilaçla tedavi edilir. Ama COVID-19 hastalığının spesifik bir antiviral tedavisi yoktur ve grip için kullanılan SARS-CoV2 virüsü için etkisizdir. Bu paneller, antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerektirebilecek bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları da teşhis edebilir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın