X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Gebeler ve Emziren Anneler İçin Güncel Covid-19 Aşılama Önerileri Nelerdir?

Gebeler ve Emziren Anneler İçin Güncel Covid-19 Aşılama Önerileri Nelerdir?

Yapılan bir çok çalışmada, covid-19 aşısı olan anne adaylarında virüse karşı antikor oluştuğu ve bunların plasenta yoluyla doğmamış bebeklerine geçtiği gösterilmiştir. Emziren anneler aşılandıkları takdirde anne sütü aracılığı ile bebeklerine antikorlarını verebilirler ve onların korunmasını sağlayabilirler. Bu durum özellikle yaş itibarıyla aşılanamayan ve bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiş olan bebeklerin Covid-19’dan korunmaları için önemlidir. Covid-19 mRNA aşıları veya inaktif virüs aşıları günümüzde gebelik ayından bağımsız olarak gebelere, gebe kalmaya çalışanlara veya gelecekte gebelik planlayanlara kuvvetle önerilmektedir.

Mevcut veriler Covid-19 enfeksiyonunun gebelerde ve yakın geçmişte gebe olanlarda daha ağır geçtiği yönündedir. Günümüzde baskın olan delta varyantı ile enfeksiyon aşısız gebelerde daha ağır seyretmekte hatta ölümlere neden olabilmektedir.

Günümüze dek yapılan çalışmaların sonuçları gebelerde ve emziren annelerde mRNA aşılarının (Ülkemizde kullanılan BioNTech® aşısı) ve inaktive virüs aşılarının (Ülkemizde kullanılanSinovac® aşısı) güvenli olduğu yönündedir. Bu yöndeki kanıtlar her geçen gün daha da artmaktadır. Veriler gebelik sırasında aşılanmayla elde edilen yararın aşılanmaya bağlı gelişebilecek potansiyel risklerden daha fazla olduğunu göstermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 90.000'den fazla hamile kadın mRNA aşıları ile aşılanmıştır. Elde edilen sonuçlarla İngiliz Ulusal Aşılama ve Bağışıklık Komitesi (JCVI) hamile kadınlara mümkünse mRNA aşısı olmalarını önermiştir.

Aşılar kısırlık yapmaz. Aşıdan sonraki aylarda, yıllarda gerçekleşecek gebeliklerden doğacak bebekler üzerinde hiçbir aşının olumsuz etkisinin olması beklenmez.

Kullanımda olan mRNA Covid-19 aşılarının kadınlarda veya erkeklerde fertilite ile ilgili (doğurganlıkla ilgili) sorunlara yol açtığına dair bir kanıt yoktur.

Kaynaklar:

1-https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/recommendations/pregnancy.html

2-https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/vsafepregnancyregistry.html

3-https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/recommendations/pregnancy.html#anchor_1628692641537

4-https://www.infeksiyondunyasi.org/Video2/10573/covid_19_sicak_basliklar__9_covid_19_pandemisi;_ilaclar_ve_gercekler

5-https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/myocarditis.html

https://www.klimik.org.tr/2021/06/17/covid-19-asilariyla-ilgili-cok-sorulan-sorular-ve-yanitlari/

 

Görüşlerinizi Paylaşın