X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Eyvah Yine Yeni Grip Sezonu Geldi!

Eyvah Yine Yeni Grip Sezonu Geldi!

Size kötü bir haberim var; grip sezonu geliyor ve grip her sene salgın yapıyor. Bu senenin farklı olacağını düşünmek için hiçbir neden yok. Milyonlarca kişi hasta olacak on binlercesi hastaneye yatacak.

Ama şimdi iyi haberi veriyorum; gripten korunmamız mümkün.

Aşılama, gribin önlenmesinde çok önemli rol oynar.  Aşılar bir önceki yıla ait verilere dayanarak grip mevsiminden altı ay önce geliştirilir. Antijenik değişiklikler göz önünde bulundurularak olası tipler tespit edilerek hazırlanırlar. Aşı için bilinen herhangi bir kontrendikasyonu bulunmayan 6 aydan büyük herkesin her yıl aşı olması önerilir. Buna hamile kadınlar (gebelik yaşı ne olursa olsun) ve emziren kadınlar da dâhildir.

Elbette;

  • Hasta insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Hastaysanız ateşiniz yükseldikten sonra en az 24 saat evde kalın. Bir başkasına bulaştırmamaya özen gösterin.
  • Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı bir mendille örtün. Bir mendil kullandıktan sonra, çöpe atın ve ellerinizi mutlaka yıkayın.

Gripten ve hatta tüm solunum yolu enfeksiyonlarda damlacık yolu ile bulaşan korunmanın bir diğer yolu ise; EL YIKAMAK

Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa alkol bazlı dezenfektan kullanın. Unutmayın sabunsuz sadece su ile yıkamak bile alkol bazlı dezenfektanlardan daha etkilidir. Araştırmacılar, alkol bazlı dezenfektanların etkinliğini belirleyen ana faktörün, virüsü saran mukus tabakası olup olmadığını belirtiyorlar. Mukus, dezenfektanın virüse ulaşmasını önler ve korur. Bu da virüsün alkol bazlı dezenfektanlardan sonra 120 saniye (2 dk) aktif kaldığı anlamına gelir. Buna karşılık, ellerin suyla 30 saniye yıkanması, başlangıçta mukus ile çevrili olup olmadığına bakılmaksızın virüsü etkisiz hale getirebilir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın