X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Erken Ergenlik

Erken Ergenlik

7 yaşındaki kızımda ergenlik belirtileri dikkatimi çektiğinde bir anne ve hekim olarak çok endişelendim. Konu ile ilgili araştırma yaptığımda bu durumun benim uzmanlık alanımın çok dışında olduğunu, internet destekli bilgilerin yeterli olmayacağını ve profesyonel bir destek almam gerektiğini anladım.

Erken ergenlik tablosunda yaplması gereken laboratuvar tetkikleri ve klinik değerlendirmeleri çocuk endokrinoloji uzmanlarının yönlendirmesi gerektiğini düşünerek konunun uzmanı bir hekim arkadaşımdan yardım aldım. Yapılması gereken bir seri tetkik ve belli bir süre takip sonrası tedavi başlanması gerekliliğinin ortaya çıktığını öğrendim. Hekim arkadaşım bu tedavinin başlanmasını önerdiğini ancak bu konuda ebeveyn olarak bizlerin onay vermesi gerektiğini belirttiğinde; ben ve eşim hekim olmamıza rağmen, hiç tereddüt etmeden kızımızın tedavi planında ''hekim'' olarak değil ''hasta'' olarak yer almak istediğimizi belittik.

Hastalara uygulanacak tedavi konusunda hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi, uygulanacak tedavi konusunda onaylarının alınması gerekliliği tartışmasızdır. Söz konusu çocuklar olunca ebeveyn olarak sağlık başta olmak üzere her konuda karar aşamasında etkin olmayı arzu etmenin de son derece haklı olduğunu kabul etmemek mümkün değildir. Ancak tecrübesine ve yaklaşımına güvendiğim hekim arkadaşlarımın verdiği kararlarda ''hekim'' olarak sorgulayıcı ve müdahil olmaktan çok önerileri uygulayan ''hasta'' olarak davranmayı tercih ettiğimi belirtmek isterim. Konusunda uzun yıllar hasta takip ederek sonuçlarını sentezleyen hekim arkadaşlarımın önerilerini uygulamanın tedavinin başarısını arttıracağını düşünüyorum.

 

Görüşlerinizi Paylaşın