X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Covid-19’a Karşı Aşılamanın Etkinliği

Covid-19’a Karşı Aşılamanın Etkinliği

CNN International, Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına dayanarak aşağıdaki duyuruyu paylaştı:

Nisan ayı itibariyle ABD de aşılanma programını tamamlamış 5,800 kişinin Covid-19 a yakalandığını duyurdu. Yakalananların çoğunluğu hastalığı hafif atlatmasına rağmen, bazılarında ciddi enfeksiyon görüldüğü, 74 kişinin ise öldüğü, hastalanan kişilerin %65’inin kadın olduğu, %29 un da hastalığın semptomsuz seyir ettiği, semptomlu geçirenlerin’ki tüm vakaların %71 i olur, bunların %40 nın da 60 yaş üzerinde olduğu bildirilmiş.

ABD ‘de Nisan sonu itibariyle yaklaşık 77 milyon kişinin aşı programını tamamlandığı, aşılanmadan sonra Covid-19’a yakalanmanın mümkün, ancak nadiren olabildiği, hastalanılsa dahi hastaneye yatış ve ölüm oranın çok düşük olduğu bildirilmiştir.

Kaynak:

https://edition.cnn.com/2021/04/14/health/breakthrough-infections-covid-vaccines-cdc/index.html

EDİTÖRDEN:

AŞI ENFEKSİYONDAN KORUR, VİRÜSÜN TEKRAR ÜST SOLUNUM YOLLARINA YERLEŞMESİNİ KOLONİZASYONUNU ÖNLEMEZ!

BU YÜZDEN, AŞILANSAK VE ANTİKOR GELİŞTİRMİŞ OLSAKDA MASKE TAKMAYA, ELLERİMİZİ ETKİN YIKAMAYA, SERBEST HAVA AKIMI OLAN ALANLARDA YAŞAMAYA ‘SÜRÜ BAGIŞIKLIĞI’ OLUŞANA KADAR DEVAM ETMELİYİZ.

ÜLKEMİZDE 11 MİLYONU ÇİFT DOZ OLMAK ÜZERE 30 MİLYON A YAKIN KİŞİ AŞILANMIŞ OLDUĞUNA GÖRE; BİZDE DE ARTIK REENFEKSİYON, KOLONİZASYON ORANLARININ BELİRLENME VE BİLDİRİLME ZAMANI GELMİŞ VE GEÇMEKTEDİR. BU ORANLARIN BİLDİRİLMESİ, AŞILANMIŞLARINDA AŞILANMAMIŞLAR GİBİ KORUNMA TEDBİRLERİNİ AYNI CİDDİYETTE SÜRDÜRMESİ İÇİN GEREKLİDİR.

 

Görüşlerinizi Paylaşın