X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

COVID-19 Mu? Grip Mi?

COVID-19 Mu? Grip Mi?

COVID-19 belirti ve bulguları; alerjiyle, griple, bağırsak enfeksiyonlarıyla karışabilecek kadar çeşitli olup kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu sebeple çoğu kişi, ne zaman doktora başvurması, test yaptırması ve kendini karantinaya alması gerektiği konularında kararsız kalabiliyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen; COVID-19, SARS, MERS ve grip vakalarına ait verileri analiz edip bilgisayar modellemesiyle kategorize eden yeni bir çalışma, COVID-19 bulgularının gelişimiyle ilgili ortaya koyduğu sıra ile enfeksiyonun tanınabilmesini kolaylaştırma vaadinde. Modellemede COVID-19 için Şubat ayında Çin’de tanı almış 55.000 vaka, Michigan’da grip tanısı almış 2.470 vaka ve dünya genelinde 245 MERS ve 357 SARS vakası kullanılmış.

Bu modellemeye göre COVID-19’da ortaya çıkması beklenen ilk semptom ateş. Bunu öksürük, bulantı, kusma ve ishal izliyor. Araştırmacılar bu sebeple ateş varlığında özellikle dikkatli olunmasını, bireysel izolasyonu ve test yaptırmayı öneriyorlar.

Koronovirüs - Grip Karşılaştırması:

Gripte ilk semptom genellikle öksürük iken, koronovirüslere bağlı COVID-19, SARS, MERS’te ilk semptom ateş. 

COVID-19, SARS, MERS Karşılaştırması:

Bu hastalıklara yol açan üç koronovirüs kendi içlerinde karşılaştırıldıklarında; sindirim sistemine ait bulguların sırasında farklılık olduğu dikkat çekmiş.  COVID-19 ‘da  bulantı ve kusma gibi üst sindirim sistemine ait bulgular, ishal gibi alt sindirim sistemine ait bulgulardan  daha erken görülürken, SARS ve  MERS’de durum bunun tersi.

Araştırmacılar, özellikle mevsimsel grip başladığında bu ayrımların farkında olmanın,  tanı için önemli olacağına işaret ediyorlar. Özellikle ateş varsa, COVID-19’un atlanmaması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Bu çalışma, COVID-19’un sıkgörülen iki belirtisine; tat ve koku kaybına dikkat çekmese de, bu belirtiler asla gözden kaçırılmamalı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkez;  titreme, yorgunluk, boğaz ağrısı, baş ağrısı, solunum yollarında dolgunluk, tıkanıklık, nezle ve solunum güçlüğü belirtilerini COVID-19’un önemli belirtileri arasında listeliyor.

Çalışmaya konu olan modellemenin hastalığın ilk ortaya çıktığı dönemde, Şubat ayında tanı alan vakalar üzerinden yürütülmüş olması; belirti yelpazesinin  sınırlı kalmış olabileceğiyle ilgili eleştirilere yol açabilir.

Unutmamanız gereken;  nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve düşük oksijen seviyelerinin mutlaka hemen bir sağlık merkezine veya sizi takip eden doktora başvurmanızı gerektiren bulgular olduğu! Bu bulgular hastaneye yatış gerekliliğine işaret edebilir!

Kaynak: https://www.today.com/health/covid-19-vs-flu-study-distinguishes-progression-symptoms-t189916

 

Görüşlerinizi Paylaşın