X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Covıd-19 Çinden Önce Amerika Ve Avrupa’da

Covıd-19 Çinden Önce Amerika Ve Avrupa’da

COVID-19 kapsamında Amerika’da yapılan bir çalışmada geriye dönük numuneler test edildiğinde 7 Ocak 2020’de beş eyalette az sayıda SARS-CoV-2 enfeksiyonu vakası bulunduğu gösterildi. Clinical Infectious Diseases dergisinde yayınlanan bu çalışmaya göre, iki farklı yöntem ile doğrulanan dokuz örnekte SARS-CoV-2 antikoru bulundu. Bu tespit, pandeminin ne zaman ve nasıl başladığına ve virüsün Aralık sonunda ABD'de olduğuna dair kanıt sunuyor. Ama çalışmada yer alan hastaların yurt dışı seyahatleri ile ilgili bilgi olmadığı için hastalığın kaynağı hakkında net bilgi edinmemizi sağlamıyor.

Amerika’da yapılan bir diğer çalışma, virüsün Aralık 2019'da ABD'nin Batı Kıyısına ulaştığını gösteriyorken, Avrupa’da farklı ülkelerden de benzer raporlar gelmişti. İtalya, 21 Şubat 2020'de Lombardiya'da ilk resmi COVID-19 vakasını kaydetmişti ama yakın tarihli bir araştırmada, Eylül 2019'da 23 ve Ekim 2019'da 27 İtalyan'dan toplanan kan örneklerinde COVID-19 antikorlarının varlığı tespit edildi.

Bu sonuçlar, SARS-CoV-2'nin Çin makamlarından gelen ilk resmi raporlardan çok önce İtalya’da olduğunun kanıtıydı. Roma Çevre ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bir başka araştırma da bu sonucu desteklemekteydi. Milano ve Torino'da Aralık 2019'da toplanan kanalizasyon örneklerinde SARS-CoV-2 genetik materyalini bulmuşlardı.

Benzer şekilde İspanya ve Fransa’da virüsün 2019'da dolaştığına dair ipuçları bulan araştırmalar yayınladılar. Mayıs ayında, bir Paris hastanesindeki doktorlar 27 Aralık 2019'da zatürre tedavisi gören hastaların COVID-19 olduğunu tespit ettiler. Oysa Fransa ilk resmi vakasını 24 Ocak'ta ilan etmişti.

Mevcut bu örnekler COVID-19’un salgın olarak kabul edilmesinden önce, sporadik olarak SARS-CoV-2 enfeksiyonunun daha erken zamanlarda farklı ülkelerde var olduğunun işareti olabilir.

https://news.yahoo.com/americans-were-infected-covid-december-131807167.html

 

Görüşlerinizi Paylaşın