X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Çocukluk Döneminde Obezitenin Getirdikleri

Çocukluk Döneminde Obezitenin Getirdikleri

Amerika Birleşik Devletleri'nde son 20 yılda pediatrik damar tıkanıklığı (venöz tromboembolizm/VTE) vakalarının yüksek olması, çocukluk dönemi obezitesinin yaygınlığını gösteriyor. Özellikle son yıllarda Wake Forest Baptist Tıp Merkezinde gerçekleştirilen küçük ölçekli bir araştırmada, 2-18 yaş arası ve % 37 si obez olan, 88 çocuğun 2000-2012 yılları arasındaki sonuçları incelenmiş ve obezite ile VTE arasında ilişki tespit edilmiştir.

Uzmanlar tedavi edilmediği takdirde kan pıhtılarının uzun dönemde ciddi sağlık problemlerine sebep olduğunu bildirmektedir. Bu nedenle öncelikle okullarda, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite yapabilme için imkanlar bulunması ileride daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için gereken sağlık kültürünün yerleşmesini sağlayacaktır. Şekerli içecek ve atıştırmalıkların okullarda yer almamasının bir politika olarak benimsenmesi önemlidir.

Kaynaklar • www.mozartinshape.org/misvsobesity/whymis/ images/childhood_obesity_complications.png • www.nlm.nih.gov/medlineplus

 

Görüşlerinizi Paylaşın