X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Çocuk Yaş Grubunda Covid Aşılaması Neden Çok Önemli? 5-11 Yaş Grubu Covid Aşılamasıyla ilgili Son Gelişmeler Nelerdir?

Çocuk Yaş Grubunda Covid Aşılaması Neden Çok Önemli? 5-11 Yaş Grubu Covid Aşılamasıyla ilgili Son Gelişmeler Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde güncel veriler, her beş yeni covid-19 olgusunun birden fazlasının çocuk yaş grubunda olduğunu göstermektedir. Bulaşıcılık oranı çok yüksek olan ve şu anda toplumda dolaşan baskın suş olan Delta varyantı pandeminin başından bu yana olduğundan daha fazla sayıda çocuğun hastalanarak hastaneye yatış, yoğun bakım ihtiyacı gelişmesine neden olmaktadır. Son dönemde Covid-19 nedeniyle Brezilya'da çocuk ölümlerinin artışı uluslararası alanda dikkat çekmektedir.

Ülkemizde de benzer şekilde farklı kentlerdeki farklı hastanelerden gelen bilgiler, Covid-19 servislerinde tedavi gören çocuk sayısının arttığına işaret etmekte. 28 Eylül 2021 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mevcut aktif vakaların dörtte birinin 0-17 yaş grubunda  olduğunu açıkladı. Koca, daha önce 0-17 yaş vakaların toplam vakalar arasındaki oranını yüzde 10 olarak verirken, bunun son üç haftada yüzde 25'e ulaştığını ifade etti. Çocuklarda vaka sayısındaki bu artış, okulların 6 Eylül'de açılmasının ardından geldi. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 4-10 Eylül arasında vaka sayısı 155 bin civarındayken bu dönemde günlük vaka sayısı 20 binlerde seyrediyordu. 30 Eylül itibariyle günlük yeni vaka sayısı 29 binin üzerinde. Çocuk yaş grubundaki vaka sayılarındaki artış, bu yaş grubunda aşılamaya okullar açıldıktan sonra başlanması, bu yaş grubunun aşısız ve sosyal hareketliliği yüksek bir grup olmasıyla gerçekleşti. Toplumda vaka sayılarının yüksek olması nedeniyle çocuk olguların sayılarında artışın sürmesi bekleniyor. Son dönemde çocuklarda çoklu sistemik inflamatuvar sendromu” yani MIS-C görülmeye devam ediyor. MIS-C, öncesinde covid geçiren veya SARS CoV-2 virüsüne maruz kalan çocuklarda virüsün bağışıklık sistemini tetiklemesine bağlı olarak görülebilen bir sendrom. Öncesinde belirtisiz enfeksiyon nedeniyle farkedilememiş, bilinen COVID-19 tanısı olmayan çocuklarda da MIS-C hastalığı gelişebiliyor. Çocuklarda başta ev içi olmak üzere her türlü COVID-19 hastası ile temas bu nedenle çok riskli.Bu sendrom çocuklarda, dirençli ateş, karın ağrısı, halsizlik, döküntüler, baş ağrısı, kas kemik ağrıları,kalp çarpıntısı, tansiyon düşüklüğü, kalp fonksiyonlarında bozulma, lenf bezlerinde büyüme gibi etkiler yaratıyor. Hızlıca tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalık. Okulların eğitime ara vermemesi, vaka sayılarının düşmesi, ayrıca çocuklarımızı MIS-C gibi Covid-19’un ağır sonuçlarından koruyabilmek için 12 yaş üstü çocukların hızla aşılanması gerekli. Bu grupta aşılamanın hızla gerçekleştirebilmesi için okul aşılamaları faydalı olabilir.Velilerin aşılanmaya ve çocuklarına aşı yaptırmaya destek vermesi, kişisel önlemlerin yükseltilmesi, okullarda önlemlerin yeterince alınıyor olması ve velilerin bu konuda da desteği son derece önemli.

Amerikan hastalık Kontrol Merkezleri (CDC)Covid-19 dan korunmak için 12 yaş ve üzerindeki çocukların aşılanmasını önermekte. Kullanımda olan covid-19 aşıları arasında bu yaş grubunda kullanım onayı alan tek aşı, ülkemizde de rutin aşılamada kullanılmakta olan Pfizer/BioNTec® mRNA aşısıdır. Aşı, 12 yaş üzerindeki çocuklara erişkinlerdekiyle aynı dozda (30 mikrogram) ve aynı uygulama şeması ile (3 hafta arayla 2 doz) uygulanmaktadır. Pfizer ve BioNTech’in 5-11 yaş grubunda 2268 çocuk üzerinde yürüttükleri klinik faz 2/3 çalışma sonucunda, Pfizer/BioNTech aşısının 5-11 yaş grubunda daha düşük dozda (10 mikrogram), 3 hafta arayla uygulandığında, güvenilir olduğu, iyi tolere edildiği ve 16-25 yaş grubunda 30 mikrogram uygulanmasıyla benzer düzeyde yüksek antikor yanıtı oluşturduğu, bu yaş grubundaki immünojenisitesinin benzer olduğu gösterildi. Pfizer ve BioNTech firmaları, 5-11 yaş grubunda yürüttükleri bu çalışmanın sonucunu 20 Eylül 2021’de açıklayarak bu veriler ile aşının 5-11 yaş grubunda kullanım onayı alması için 28 Eylül 2021’de Amerikan Gıda İlaç Dairesi’ne (FDA) resmen başvurusunu yaptı. Geçtiğimiz günlerde, Pfizer/Biontech aşısı’nın 12 yaş ve üzerindeki çocuklarda rutin olarak uygulandığı Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikan Hükümeti aşının 5-11 yaş grubu çocuklara da uygulanması yönünde oy kullandı. Bu yaş grubu için kullanımı halen FDA onay aşamasında olan aşının 2 Kasım 2021 tarihine dek 5-11 yaş grubu çocuklarda da acil kullanım onayı alması bekleniyor. Onay sonrasında bu yaş grubunda da rutin aşılamaya geçilebilecek.

Pfizer/BioNTech aşısı ile 2-5 yaş ve 6 ay-2 yaş gruplarında da faz 2/3 klinik çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaların sonuçlarının da bu yılın son çeyreğinde açıklanması bekleniyor.

Kaynaklar:

https://www.dw.com/tr/%C3%A7ocuklarda-vaka-art%C4%B1%C5%9F%C4%B1-ne-anlama-geliyor/a-59343758

https://www.nytimes.com/2021/09/20/health/covid-children-vaccine-pfizer.html

https://www.cdc.gov/mis/mis-c.html

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-positive-topline-results

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-submit-initial-data-us-fda-pivotal

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-59048318

 

Görüşlerinizi Paylaşın