X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar İhmale Gelmemeli

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar İhmale Gelmemeli

CDC’den alınan verilere göre 2018’de sifiliz (Frengi), bel soğukluğu (Gonore) ve Chlamidya gibi CYB (Cinsel yolla bulaşan) hastalıklar geçen yıl ABD’de 2.4 milyondan fazla vaka ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Rapora göre, en çok 1.75 milyon ile Chlamidya vakası bildirildi. Primer ve sekonder Sifiliz vakaları - en bulaşıcı iki evre - 35.000'den fazla vaka ile 2017'den bu yana yüzde 14 arttı. Toplam 583.405 belsoğukluğu vakası bildirildi ve 2014'ten bu yana %63 artmış olduğu gözlendi. 

CDC yaptığı açıklamada enfekte olmuş bir anneden bebeğine geçen konjenital sifiliz vakalarındaki artışla ilgili de alarm verdi. Konjenital sifilizde 2017'den 2018'e %40 oranında gözlenen artış büyüyen bir CYBH salgını olabilir denerek altı çizildi. Sifiliz ile doğan bebeklerin sayısını azaltmak için hamile kadınların test edilmesinin hayati önem taşıdığı konusunda uyarılarda bulunuldu.

CYBH sayılarındaki artışın nedeni cinsel olarak aktif insanlar arasında prezervatif kullanımı eksikliği, uyuşturucu kullanımının artışı olduğu düşünülmektedir.

CYBH taşıyan kişiler hiç klinik belirti vermezler ve size oldukça sağlıklı göründükleri için korunma ihtiyacı duymayabilirsiniz. Korunmasız yaşanan her türlü ilişki sizi enfekte edebilir. Bu nedenle mutlaka prezervatif kullanarak hastalıklara karşı önlem almalısınız.

Sifiliz, bel soğukluğu ve Chlamidya antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ancak birçok Chlamidya, bel soğukluğu ve Sifiliz vakası "teşhis edilmemiş ve bildirilmemiştir". Oysa tedavi edilebilmeleri için erken tanı konmalıdır.

Erken ve düzenli doğum öncesi bakım olmadan, hamile bir kadın, Sifilizi olduğunu bilemez ve bilmeden bebeğini riske sokabilir. Tedavi edilmezse, bebeğine geçirme ihtimali % 80’dir. Konjenital sifiliz, doğmamış bebeğin yaşam boyu hasta olmasına ve/veya ölümüne neden olabilir. Yapılacak basit bir test ile kadınların bebeklerini Sifilizden korumalarına yardımcı olunabilir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın