X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Başka Bir Dünya Mümkün

Başka Bir Dünya Mümkün

UZAY TURİZMİNİN KAZANIMLARI

Geçtiğimiz Eylül ayında Uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX firmasının kurucusu Elan Musk, 2023 yılında planlanan uzay turizminin ilk yolcusunu açıkladı. Ayın yörüngesini kat etmeyi hedefleyen seyahat için yolcu kapsülü de içeren bir mekik tasarımı planlanırken, turist Maezaya, yolculuğa 6-8 sanatçı ile birlikte çıkmayı planladığını, böylece sanatçıların seyahat sırasında hissettiklerini aktardıkları sanat eserleri ile insanlığa hizmet edebileceklerini söyledi.

UZAYDA İNSAN DOKUSU ÜRETMEK

Doku ve organ üretmenin uzayda gerçekleşebileceğiyle ilgili haber Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan geldi. Denemeler başarıyla sonuçlanırsa, ilk üretilecek organlar muhtemelen kas ve karaciğer olacak. Dokular ve organlar vücutta doğal olarak yumuşak, akışkan ortamlarda gelişirler. Oysa laboratuvar koşullarında hücrelerin doku ve organları oluşturmak için tutunacağı iskelet sert plastik benzeri maddelerden yapılır ve hücreler yer çekimi etkisiyle dibe çökme eğilimindedirler. Bu koşullar deri, kıkırdak gibi dokuların dünyada oluşturulmasına imkan verse de, karaciğer gibi kompleks organlar için engelleyici olmaktadırlar. İşte tam da bu sebeple, yerçekimsiz ortamın organların gelişimi için gerekli olan doğal akışkan ortamı taklit etmesinin daha kolay olabileceği öngörülmektedir.

KÜRESEL ISINMA DURUDURULABİLİR Mİ?

Ekim Ayının başında Kore’de düzenlenen İklim Değişikliği ile ilgili Hükümetlerarası Panel sonuçlarına göre küresel ısınmayı 1,5oC ile sınırlamak mümkün. Isınmadaki 0,5oC lik bir artış insanlar ve doğal ekosistemler için sürdürülebilir bir yaşam imkanını ortadan kaldırıyor. Dünya genelinde binlerce bilim insanı ve 6000 adet bilimsel makalenin çıktısı olan bu sonucun Aralık 2018 de Polonya’da yapılacak olan Katowice İklim Değişikliği Konferansında değerlendirilecek ve Paris Anlaşmasının gerekliliğini ortaya koyacak önemli bilimsel bir bulgu olduğu düşünülüyor.

Konferansın temel çıktılarından diğer bir tanesi de 1oC lik ısınmaya bağlı uç değerli hava durumları, deniz seviyelerinin yükselmesi ve kutuplardaki buzların erimesi. Eğer ısınmayı 1,5oC ile sınırlayabilirsek 2100 yılı itibariyle deniz seviyelerindeki yükselmeler 2oC artışa göre kıyaslandığında 10cm az olacak, azalan mercan resifleri ise yok olmaktan kurtulacak.

Bir önceki bültenimizde (http://ebulten.duzen.com.tr/guncel-saglik-haberleri/yeryuzunden-bilgiler-kuresel-isnma-gulf-stream-jeomuhendislik) de yer verdiğimiz küresel ısınma ve önlemleri ciddiye alıyoruz.

 

Görüşlerinizi Paylaşın