X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Başarınızın Bir Kısmı Genlerinize Bağlı

Başarınızın Bir Kısmı Genlerinize Bağlı

Genomunuzdaki küçük birkaç varyasyon sayesinde, yüksek gelirli, prestijli bir işe sahip ve sevilen bir karakter olmanız, kısaca daha kolay başarılı olmanız mümkün.

2013 yılında Social Science Genetic Association Consortium tarafından 126,000 kişi üzerinde yapılan milyonlarca genetik varyantın analiz edildiği çalışma ile “poligenik skor” olarak adlandırılan bir hesaplama tanımlanmıştır. Tüm varyasyonlar içerisinde eğitimsel kazanıma ait poligenik skor ise %2 olarak belirlenmiştir.

Kuzey Carolina Duke Üniversitesinden Daniel Belsky bu çalışma verilerinden hareketle 918 Yeni Zelanda’lının doğumlarından itibaren kayıt altında olan verilerini inceleyen bir araştırma yapmıştır. Bu çalışmaya katılan kişilerin genetik profillemeleri yapılarak poligenik skor hesaplanmış ve bu skorlar bireylerin eğitim düzeyi ile karşılaştırılmıştır.

Belsky ve arkadaşları poligenik skorları yüksek bulunan bireylerin sadece eğitim başarılarının değil bunun dışında pek çok özelliklerinin de daha iyi olduğunu belirlemişlerdir.

Araştırıcılara göre, yüksek genetik profil skoruna sahip Yeni Zelandalılar 38 yaşına geldiklerinde daha prestijli, yüksek gelirli, daha birikimli olmakta ve ekonomik faaliyetlerini daha iyi yönetmektedirler. 

Yüksek genetik profil skoruna sahip kişilerin daha arkadaş canlısı ve sevilen bir karaktere sahip olduğu belirlenen çalışmada bu bireylerin daha sağlıklı veya daha mutlu olmadığı da bildirilmiştir.

Londra King’s College’dan Robert Plomin, çalışma sonuçları için “akademik başarısızlıklarda direk eğitimcileri ve ebeveynleri suçluyoruz, ancak çocuklar genetik olarak birbirinden farklı” yorumunu yapmıştır. Ayrıca, düşük poligenik skora sahip çocukların eğitiminin yalnızca daha fazla emek gerektirdiğini de belirtmiştir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın