X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Bağışıklama Önemlidir

Bağışıklama Önemlidir

Bağışıklama, kendinizi, çocuklarınızı ve gelecek nesilleri bulaşıcı hastalıklardan koruyabilmenin en iyi ve hatta belki de tek yoludur. Siz ve ailenizin tam olarak aşılandığından emin olmak, sadece kendi ailenizi değil çevrenizde yaşayan savunmasız kişileri de korur. Ayrıca, bu bulaşıcı hastalıkları tamamen ortadan kaldırmaya da yardımcı oluyorsunuz. Yani, ne kadar çok insan aşılanırsa o kadar az insan enfekte olur ve hastalığın yayılması giderek azalır. 1950'lerde, binlerce çocuk her yıl tetanoz, difteri ve boğmaca gibi hastalıklardan kaybedilmiştir.

Günümüzde devam etmekte olan 1960 ve 1970'lerde uygulanmaya başlanan büyük aşılama programları sayesinde bu bulaşıcı hastalıklardan ölüm neredeyse kalmamıştır. Aşılama, enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sisteminin eğitilmesidir. Başka bir deyişle, gerçek enfeksiyonla karşılaşmadan önce bağışıklık sistemine savaş provası yaptırırlar. Böylece aşı olduktan sonra enfeksiyonla temas ettiğinizde vücudunuz hastalığa yakalanmanızı engelleyen silahlarını ortaya çıkarır ve sizi hasta etmeden bertaraf eder. Zaman zaman aşılamanın zararlı veya gereksiz olduğunu düşünen insanlar aşılanmayı reddederler. Toplumda yeteri kadar aşılanma olmadığında sağlık sebebi ile aşılanamayan (bağışıklık sistemi yetmezliği olan) kişilerde korunmasız kalırlar. Çünkü sağlık sorunları nedeniyle aşılanmayan bu kişilerle aşısız ve enfekte kişilerin temas oranı artar. Oysa bir popülasyonda yeteri kadar insan aşılandığında, hastalığın yayılması yavaşlar veya tamamen durur.

Uyumlu bir çaba ile insanların bazı bulaşıcı hastalıkları ortadan kaldırılması mümkün olabilir mi? Enfeksiyon hastalığının ortadan kaldırılması tüm dünya çapında ortadan kalkması ve herhangi bir yerde ortaya çıkmaması anlamına gelir. Sadece doğru aşılama politikaları ile tamamen yok edilmiş çiçek hastalığı buna en güzel örnektir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın