X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Avrupa’da Yumurta Skandalı

Avrupa’da Yumurta Skandalı

Geçen hafta yapılan ve tüm standart ve kontrollere rağmen pestisit ile bulaşık yumurtaların tüketime sunulduğu tespitinin yankıları devam ediyor. Haber kamu ile ilk paylaşıldığında İngiliz Gıda Standartları Dairesi, sadece 21,000 adet ile sınırlı sandığı bulaşık yumurta sayısını hafta başında en az 700 bin olduğunu açıkladı. Fransa, Almanya, İsveç ve Belçika satışa sunulan zehirli yumurtaları tespit edip, toplamaya başladı. AB üye ülkelerinde kullanımı gıda ürünü üreten hayvanlarda yasak olmasına rağmen, kümeslerde kanatlı akarı (red mite) ile mücadele etmek için fibronil kullanıldığı düşünülüyor. Yasadışı pestisid kulanmak suçundan 2 kişi tutuklansa da bu uygulamanın neden yapıldığı resmi olarak açıklanmış değil. İlacın yarılanma ömrü, dozu, kullanım şekli dikkate alındığında kanatlı hayvanlarda bit ve kene ile mücadele için hayvanlara metabolik olarak mı yoksa püskürtme yolu ile mi uygulandığı veya yumurtaların depolanması sırasında mı pestisite maruz kaldığı şu an için bilinmiyor veya kamuoyu ile paylaşılmadı. Pestisid ile bulaşık yem yiyen hayvanların bağışıklık sisteminin olumsuz etkilediği, yumurta üretimini azalttığı bilindiğinden bu maruziyetin neden kaynaklandığı daha da enteresan bir şekil alıyor.

15 Avrupa Birliği üyesi ülke yanı sıra Hong Kong ve İsviçre de bulaşık yumurta ve yumurta ürünlerinden zarar gördü. Hollanda ve Belçika’dan ithal edilen yumurtalardan kaynaklı bu durum hakkında Avrupa Komisyonu sözcüsü, üretim şartları gereği tüm yumurtaların izinin geriye dönük sürülebilmesi sonucunda bulaşık yumurtaların nereden geldiğinin tespit edildiğini ve durumun kontrol altına alındığı belirtti. Açıklamaya göre Belçika’daki bir böcek ilaçlama firması ile (Poultry Vision), Hollandalı Chickfried firmasına ilaçları satıyor.

Hollanda’da yaklaşık 180 tane bulunan tavuk çiftliğinden yumurta, dışkı ve hayvan hareketinin yasaklandığı, yaklaşık 300 bin tavuğun imha edildiği, Avrupa Birliği genelinde şüpheli tüm ürünlerin raflardan kaldırıldığı yayınlanan haberler arasında. Belçika gıda otoritesi bulaşık yumurtaların imha edildiğini, marketlerde kötü ürün bulunmadığını belirtiyor. Analizler sonrasında bulaşık yumurtaların illegal ama insan sağlığına zararlı olmadığı bilgisi yumurtaların tüketildiği diğer Avrupa Birliği ülkelerinden de bildiriliyor (Fransa, Danimarka, Romanya, Almanya gibi)

Her yıl 10 milyon yumurta üretimi ile Avrupa’nın en büyük yumurta ihracatçısı olan Hollanda’da yaşanan bu olayın sebebinin, çözüm önerileri ve önlemler ile birlikte ilerleyen günlerde kamuoyu ile paylaşılması beklenmektedir.

Ülkemizde de T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın konuyu yakından takip ettiği, ülkemizdeki yumurtalarda da benzer bir durumun bulunup bulunmadığı ile ilgili analizleri başlatacağı gazetelerde yayınlanan haberler arasındadır.

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/08/10/dutch-egg-scandal-real-number-contaminated-eggs-700000-fsa-says/

http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.est.5b03822?journalCode=esthag

http://www.bhwt.org.uk/information/bird-and-housing-treatments/

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0045653510014621

https://www.washingtonpost.com/world/europe/the-latest-eu-plans-egg-scandal-talks-next-month/2017/08/11/c66d4b3c-7e8c-11e7-b2b1-aeba62854dfa_story.html?utm_term=.a1d31a37a973

http://www.express.co.uk/news/world/839541/eggs-Fipronil-contamination-pesticide-European-Union-food-safety-Brussels

http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/bakanliktan-zehirli-yumurta-incelemesi-1971026/

http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1594896-bocek-ilacli-yumurta-skandali-turkiye-yi-nasil-etkiler-fipronil-nedir

http://www.bbc.com/news/world-europe-40878381

 

Görüşlerinizi Paylaşın