X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Varyantlar ve Etkileri

Varyantlar ve Etkileri

Yeni Koronavirüs (SARS-CoV-2) varyantlarının  tahrip edici etkileri görülmeye başladı. Yeni yıl mesajımızda (https://ebulten.duzen.com.tr/editorden/pandemide-2020den-2021e-gecerken) İngiltere (B.1.1.7 ), Güney Afrika (B.1.351) ve Brezilya (P1) varyantlarından bahsetmiş ve bulaştırıcılıklarının daha yüksek olduğunu da belirtilmiştik! Bununla beraber aklımızda bazı sorular oluşmuştu!

A. Hastalığın seyrinde değişiklik olacak mı?

B. Kullanımda olan aşıların  bu varyantlara karşı koruyuculuğu değişecek mi?

Evet her iki değişiklik, her yeni varyasyonda gözlendi!.
Hatta, Hindistan da %60 yaygınlığa ulaşan çift mutasyon gösteren varyant’a bağlı pandeminin yeni dalgasında ölüm hızı katlanarak artmaktadır. (Varyantlara ait tamamlayıcı bilgi bakınız sayfa 12)
Bazı varyantlar bize neyi öğretti:

1.   Toplum davranışları değişmezken bölgesel olarak pozitif test sonuç oranlarının yükselmesi ve pozitif bulunan bu testler içinde taranan 3 genden S geninin negatif çıkıyor olması dikkat çekti. Yapılan dizi analizleriyle  B.1.1.7 olarak tanımlanan varyant, daha önce gözlenmiş olmasına rağmen, ilk defa İngiltere’den yayınlandığı için İngiltere varyantı olarak tanımlandı. 

Evet, İngiltere varyantı daha bulaştırıcı ve daha sonra daha da gürültülü seyir ettiği yazıldı. (https://www.duzen.com.tr/tr/art/13604/covid-19-varyantlari linkimiz ile bu konudaki yazımıza ulaşabilirsiniz)

2.    Güney Afrika varyantı!. İngiltere varyantına benzemesine rağmen farkı mutasyonlar da ihtiva ediyordu ve bazı aşıların  oluşturduğu antikorlar, ölümden koruyor olsa da enfekte olmayı, hastaneye yatmayı  engellemiyordu.
Evet, HER AŞI, BU VARYANT ın oluşturduğu enfeksiyondan KORUNMADA AYNI ETKİNLİKTE DEĞİL!

3.    Brezilya varyantı, bulaştırıcılık yanında klinik seyri de daha gürültülü, genç yaşlarda da semptomlu seyre sebep oluyor, hatta ölüm oranları da yüksek.
Evet, DAHA ÖLÜMCÜL Covid 19 geçirmiş olanlar, lokal/bölgesel olsa da tekrar enfekte olabiliyorlar.

4. Hindistan varyantı. E484Q ve L452R mutasyonlarını taşıyan B.1.617 varyantı, muhtemelen daha virulan. 1.3 Milyon nüfuslu Hindistan da ölüm sayısının 200 000 ne yaklaşması nedeniyle bu ülkeden diğer ülkelere seyahatleri kısıtlaması ve ABD nin aşı ambargosunu kaldırması konularını gündeme getirdi. Pandemi sınır tanımaz. Virüs bulunduğu şartlara adapte olmak için devamlı mutasyona uğruyor, kayboluyor veya varyant olarak adlandırdığımız toplumda etikliğini artıracak formlara dönüşüyor.

Evet, Aşılanmanın global olarak yaygın bir şekilde yapılmadığı, etkin tedavinin olmadığı durumda varyantlarda mutasyona uğrar.

Pandemide daha hızlı yayılan, daha gürültülü seyir edecek yeni varyantlarla karşılaşacağımız gibi, salgında ilk gördüğümüz varyantların kaybolduğu gibi başka kaybolan varyantlar olacaktır.

Etkin mücadele erken farkındalıktan geçer. Etkin havalandırma dahil korunma tedbirlerinin yanında TARAMA, tarama bulgularına göre tedbirler ve ERKEN İZALASYON.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/health-55659820 (CDC, BBC research)

 

Görüşlerinizi Paylaşın