X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Aşı Uygulamalarında Yeni Ufuklar

Aşı Uygulamalarında Yeni Ufuklar

Yeshiva Üniversitesi'ndeki bilim adamları Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın gördüğümüz Herpes virüsü için bir aşı geliştirdiklerini ve fareler üzerindeki çalışmaların sonuçlarını yayınladılar. Erkeğin taşıyıcı olduğu ve özellikle kadınların sıklıkla şikayet ettiği hastalık, cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan mikroorganizmalar arasında en yaygın olanıdır ve bu virüse karşı aşı çalışmaları oldukça önemsenmektedir.

Yeni bir yaklaşım deneyen araştırmacılar çalışmalarında başarı elde ettiklerini iddia etmektedirler. Çalışmada, Virüs ile mücadele için belirli bir viral yüzey proteini olan glikoprotein-2 (gD2) ' yi nötralize etmeyi amaçlayan antikorlar üretilmiş ama aşının bu sürümleri enfeksiyonu önlemek için yeterli olmamıştır. Bu nedenle Yeshiva Üniversitesi araştırmacıları şimdiye kadar kullanılan aşı stratejilerinin yanlış antikorları uyarıcı olduğunu ileri sürmüş ve tüm bu düşüncelerin tersi bir yöntem ile aşı üretmeyi denemişlerdir.

Araştırmacılar, önceki denemlerde kullanılan gD-2 yerine HSV-2 DNA gD-2 geninin manüplasyonu ile elde edilen bir aşı tasarladılar. Bu şekilde elde edilen zayıflamış ve hastalık yapamayacak haldeki virüsler elde edildi ve denek farelere enjekte edildi. Aşılanmış farelerde nötralize edici antikor üretimi ve antikora bağımlı hücre aracılı sitotoksisite (ADCC) olarak adlandırılan bağışıklık cevabı geliştiğini gözlemlediler. Herpes aşısı üretiminde gD-2'nin diğer viral antijenleri maskelediğine dair önsezileri vardı ve bu baskın protein nötralize edilerek diğer maskeli antijenlerin ortaya çıkarılabileceği ve bağışıklık sisteminin harekete geçirilebileceğini düşündüler. Haklı çıktılar ve hayvan deneylerinde başarılı oldular. Şimdi sırada insan deneyleri var. Ardından tüm Dünya da hızla yayılmakta olan HIV ve tüberküloz gibi mikroorganizmalara karşı aşılar için bir ufuk açılmış olabilir.

Kaynaklar:

  • www.medicaldaily.com/genital-herpes-vaccine-viral-shedding-outbreakstransmission-390406
  • www.hivplusmag.com/prevention/2015/03/10/breakthrough-scientists-discovervaccine-herpes
 

Görüşlerinizi Paylaşın