X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Antibiyotik Tedavsinin Kesilmesinde “PROKALSİTONİN”İN Rolü

Antibiyotik Tedavsinin Kesilmesinde “PROKALSİTONİN”İN Rolü

Prokalsitonin, vücuttaki doku hasarına, özellikle de bakteri enfeksiyonlarına cevaben artan bir belirteçtir. Bakteri enfeksiyonlarının yaygınlığının değerlendirilmesinde önemli ve alarm verici bir yol göstericidir. Bakteri enfeksiyonunun sınırlı olma vasfını kaybedip, kan yoluyla diğer dokulara yayılması anlamına gelen “sepsis”te Prokalsitonin yüksekliği hem tanı, hem tedavi takibi açısından çok değerlidir. Sepsisin tedavi edilmesi sonucunda enfeksiyon ortadan kalkınca Prokalsitonin değerleri yeniden normale döner.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Prokalsitonin’in sepsis, septik şok ve sepsis şok nedeniyle ölüme gidiş gibi durumlarda belirleyici bir gösterge olarak kullanılmasına onay vermiştir. FDA son olarak, Prokalsitonin’in sepsisteki hastalarda antibiyotik tedavisinin bırakılması ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin başlanması veya kesilmesi konularında, klinik algoritmaya yardımcı olabileceği ile ilgili kapsam genişletmiştir.

Alt solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu viral olduğu için bunlarda antibiyotik tedavisi gereksiz ve etkisizdir. Ancak pratik uygulamada bu hastaların çoğu antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Çünkü hem viral hem de bakteriyal alt solunum yolu enfeksiyonu bulguları birbirine benzer.

Gereksiz antibiyotik kullanımı tıbbi tedavi maliyetini yükseltmenin yanısıra ilaç dirençli bakteri gelişimine de yol açmaktadır.

Bu gibi durumlarda Prokalsitonin’in yüksek seviyeleri etkenin bakteri olduğunun ayrımını yapmada destek sağlayarak gereksiz antibiyotik kullanımını önleyebilir. FDA Prokalsitonin’in bu amaçlı kullanımında hastanın mevcut sağlık durumunun indikatörleri ve diğer testlerin de birlikte değerlendirilmesini önermekte.

 

Görüşlerinizi Paylaşın