X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Alzheimer’ın Önlenmesinde Cilt Altı Kapsül

Alzheimer’ın Önlenmesinde Cilt Altı Kapsül

Prionlarla ilişkilendirilen, bulaşıcılığı hakkındaki çalışmalara bizim de geçen bültenimizde yer verdiğimiz; protein katlanma bozukluğuna bağlı olarak beynin belli bölgelerinde betaamyloid proteini birikmesiyle karakterize Alzheimer hastalığı, dünya üzerinde yaşlanan nüfusun en büyük kabusu.

Küresel bir sağlık sorunu olan Alzheimer'ı halihazırda önleyecek ya da gelişimini durduracak kesin bir tedavi yoksa da, yeni bir çalışma erken safhada hastalığı durdurup yavaşlatma umudu vadediyor.

Brain dergisinde, İsviçre École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)'dan araştırıcıların yayınladıkları çalışmada cilt altına yerleştirilebilen ve beta amyloide karşı antikor üretebilen hücreler içeren 27 mm uzunluğunda, 12 mm genişliğinde, 1.2 mm kalınlığında bir kapsülle; hastalığın amyloid birikiminin başladığı erken safhalarda yavaşlatılabileceği öngörülüyor.

Laboratuvar ortamında kas hücrelerinin genetik mühendislikle yeniden programlanması sonucu antikor oluşturabilen hücrelere dönüştürülmesi; sistemin özünü oluşturuyor. Antikor oluşturup beyindeki beta amyloidi hedefleyen bu hücreler kapsülün içine yerleştiriliyor. Kapsül cilt altına uygulandığında, kan dolaşımına yavaş yavaş antikor salınımı gerçekleşiyor. Bu antikorlar kan beyin engelini de aşarak beyindeki beta amyloidi hedef alıyorlar ve immun cevabı başlatıyorlar.

Bu sistem Alzheimer'a benzer mekanizmayla gelişen başta Parkinson olmak üzere diğer nörodejeneratif hastalıklar için de etkin bir tedavi seçeneği olabilir.

Kaynak • actu.epfl.ch/news/an-implant-to-prevent-alzheimer-s

 

Görüşlerinizi Paylaşın