X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Alzheimer Hastaliğinin Geli̇şi̇mi̇nde Kolesterolün Rolü Olduğu Bulundu

Alzheimer Hastaliğinin Geli̇şi̇mi̇nde Kolesterolün Rolü Olduğu Bulundu

Demansın en sık görülen şekli olan Alzheimer Hastalığı (AH), hafıza kaybı ve günlük yaşamı etkileyebilecek kadar ciddi olan diğer bilişsel yeteneklerde azalma ile karakterizedir.

İngiltere Cambridge Üniversitesinden Araştırmacılar AH’ nın gelişiminde kolesterolün önemli bir rolü olabileceğini ortaya koydular. Kolesterol arteriyel damarların duvarında birikerek potansiyel olarak sağlık sorunlarına neden olabilen mumsu bir maddedir. Amerika Birleşik Devletlerinde 71 milyon insanın kötü huylu kolesterol olarak bilinen LDL değerlerinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Kolesterolün hücre duvarı bileşenlerinin ana maddelerinden biri olmasının yanında daha çok kalp hastalığı ve inme gibi kalp damar sistemi hastalıklarına katkıda bulunan faktör olduğu bilinir.

Nature Chemistry dergisinde yayımlanan yeni çalışmada, bu kolesterolün beyinde oluşan amiloid-beta adı verilen protein kümeleri için de katalizör görevi yapabileceğini öne sürüldü.

Amiloid-betanın AH’ nın oluşumunda önemli katkı yapıcı faktör olduğu bilinmektedir. Özellikle amiloid-betanın kolesterol içeren lipid hücre zarlarına çok iyi yapıştığı ortaya konmuştur. Bu amiloid-beta kümeleri birbiriyle birleşerek arttıklarında beyin fonksiyonları için toksik olan ve beyin hücrelerini öldüren plaklara dönüşür. Araştırmada kolesterol varlığının, amiloid-beta kümelerinin diğerlerinden 20 kat daha hızlı gelişmesine neden olduğu belirtiliyor. Ancak araştırmacılar amiloid-beta kümelerinin ilk olarak nasıl oluştuğunu açıklamakta zorlandılar.

Kaynaklar:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321783.php

 

Görüşlerinizi Paylaşın