X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Amerika Birleşik Devletlerinin Büyüyen Sorunu-Ağrıkesici Bağımlısı Bebekler-Neonatal Yoksunluk Sendromu

Amerika Birleşik Devletlerinin Büyüyen Sorunu-Ağrıkesici Bağımlısı Bebekler-Neonatal Yoksunluk Sendromu

Florida eyaletine ait sağlık raporlarına göre narkotik ağrıkesicilere bağımlı yeni doğan sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Hamilelik dönemlerinde bağımlılık yapıcı madde kullanan annelerin bebekleri olan bu bebekler - Neonatal Yoksunluk Sendromu (NYS)- ile karşı karşıya kalmakta. Bir başka deyiş ile bebekler prenatal bağımlılık yapan maddelere maruziyet sonrası maddenin yoksunluğuna bağlı semptomlar ve fiziksel bağımlılıkla doğmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde hamile kadınların %4,4 ü yasadışı ilaç kullanmaktadır. Birleşik Devletler Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi raporlarına göre morfin ve morfin türevleri (oksikodon, hidrokodon) en sık kullanılan narkotik ağrıkesicilerdir. 1995 yılından beri ülke genelinde bu hastalık ile doğan bebeklerin sayısı 3 katına yükselmişken, Florida eyaletinde sayı 10 katına yükselmiştir. Epidemiyolojistlerin açıklamaları, bebeklerin hastalığa ait nöbet, yüksek ateş, anormal ağlama, titreme, kusma ve ishal gibi belirtileri hayatlarının ilk 2 haftasında gösterdiği yönündedir. Zorlu bir dönem geçirmekle birlikte iyileşen bu bebekleri bazen sakin bir ortama almak yeterli olmakla birlikte nöbetlerin ve diğer semptomların tedavisi için 5 hastadan 4 üne morfin veya fenobarbital antikonvülzanların uygulandığı bildirilmektedir. Hastalığın önlenmesi için bağımlı annelere hamileliklerinin erken dönemlerinde danışmanlık ve rehabilitasyon imkanı sunulmalıdır zira hastalık bağımlılık tedavisi alınması veya ilaç kullanımının bırakılması ile engellenebilmektedir. Hamile bir kadının kendine verdiği zararı aslında bebeğine verdiği mutlaka anlatılmalı, anneler ve anne adayları bu konuda bilinçlendirilmelidir. Yağtığımız araştırmalar sonucunda ülkemizde bağımlı anneler ve bebekleri ile ilgili çalışmaların sınırlı sayıda olduğunu gördük. Bu nedenle uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı maddelere sahip olma imkanının çoğaldığı günümüzde bu konu ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşmanızı rica ediyoruz.

Kaynaklar:

http://consumer.healthday.com/public-health-information-30/centers-for-disease-control-news-120/painkiller-addicted-babies-a-growing-u-s-concern-especially-in-fla-697182.html

http://www.scopemed.org/?jft=96&ft=96-1375794903

http://www.turkishjournalpediatrics.org/?fullTextId=1090

http://egetipdergisi.com.tr/text.php3?id=661

 

Görüşlerinizi Paylaşın