X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

24-30 Nisan Bağışıklama Haftası

24-30 Nisan Bağışıklama Haftası

Son günlerde özellikle kızamık vakalarının dünya genelinde artması aşı karşıtlığı ve karasızlığını da görünür hale getirdi. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre Avrupa'da kızamık vakaları 2018'de influenza2017'ye göre üç kat arttı ve 72 kişi de kızamıktan öldü.

Aşıların tehlikeli olduğu ve özellikle otizmle bağlantısı olduğu yönündeki yanlış inanç, İngiltere’de bir doktorun kızamık, kabakulak ve kızamıkçık  (KKK) aşısının otizmle bağlantılı olduğunu iddia eden çalışması nedeniyle başladı. O çalışmadan sonra onlarca yıllık tıbbi veri böyle bir bağlantının olmadığını gösterdi. Bahsi geçen çalışma itibarsızlaşmış olmasına, araştırmanın sahte verilere dayanarak bulunduğu tespit edildiği için çalışmanın geri çekilmesine ve hatta yayınlayan doktorun meslekten men edilmesine rağmen hala bu yanlış inanç yıkılamamış, ebeveynler arasında korku yayan ve aşı karşıtı hareketi hayata geçiren küçük ama sesli bir fraksiyon büyümeye devam etmiştir.

Geçtiğimiz aylarda ABD’de bu inanca sahip aşı karşıtı annesine karşı koyarak aşı olma isteğini kongre üyeleriyle paylaşan bir genç tüm gazetelerde manşet oldu. Lise öğrencisi Ethan Lindenberger, kongre üyelerinin önünde annesine meydan okudu ve aşılanma kararını açıkladı. Önlenebilir hastalıklarla mücadelede çok önemli olan aşıların birçok ülkede zorunlu olmaması ve anne baba kararına bağlı olması bir yana, İtalya geçtiğimiz ay aşısız çocukların okula gitmesinin yasaklandığını duyurdu. Ülkemizdeki en yaygın karşıtlığın "Aşıların içeriğinde domuz ürünlerinin bulunması" ve "gizli düşmanlarımız aşılar vasıtasıyla vücudumuza zararlı maddeler vererek neslimizi bozmak istiyorlar" düşüncesi üzerinde geliştiği bilinmekle birlikte T.C Sağlık Bakanlığının bu konudaki uygulaması net.
SAĞLIĞA AŞILANIN sloganı ile duyurduğu güncel aşı takviminin bir örneği aşağıdadır.

(https://www.saglik.gov.tr/TR,21088/sagliga-asilanin.html)

 

Görüşlerinizi Paylaşın