X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

14 Kasım Dünya Diyabet Günü 2016 sloganı: Gözümüz Diyabet Üzerinde !

14 Kasım Dünya Diyabet Günü  2016 sloganı: Gözümüz Diyabet Üzerinde !

Dünya üzerinde her iki şeker hastasından biri tanı almamış durumda. Tedavi edilemeyen bu olgular hedef organ tutulumlarına bağlı komplikasyonlarla karşımıza çıkıyorlar. Ne yazık ki körlük de bu komplikasyonlardan biri. Bu da şeker hastalığına yönelik taramaların, erken teşhis ve doğru tedavinin önemine işaret ediyor.

Diyabet hakkında başka neler bilmeliyiz?

Diyabet (şeker hastalığı) kan şeker düzeyinin yüksekliği ile karakterize; kontrol edilebilen, komplikasyonları önlenebilen kronik bir hastalıktır. Kan şekerini normal seviyelere indiren hormon olan insülinin yetersiz üretimi genelde tip 1 diyabete, üretilen insülinin etkin kullanılamaması ise tip 2 diyabete yol açar. Dünya üzerinde 1980’de 108 milyon erişkin diyabet hastası varken, bu sayı 2014’de 442 milyona ulaşmıştır. Erişkin yaş grubundaki bu artış büyük ölçüde tip 2 diyabet vakalarına bağlı olup obezite, metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar gibi sağlık sorunlarıyla birlikte seyretmekte; endüstriyel beslenme ve hareketsizlik gibi sağlıksız yaşam alışkanlıklarıyla pekişmektedir.

Diyabetin son yıllardaki artışı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)verilerine göre gelişmiş ülkelerden ziyade düşük ve orta gelir düzeyine sahip ülkelerde görülmektedir. Üstelik tip 2 diyabet yalnızca erişkinlerde değil, çocuklarda da her zamankinden daha sıktır. DSÖ ve Amerikan Diyabet Birliği (ADA) , diyabeti önlemek, tedavi etmek ve diyabetten etkilenenlerin yaşam kalitesini yükseltmek, diyabetle gelen küresel ekonomik yükü azaltabilmek için etkin programlar yürütmektedirler. Son dönemde DSÖFormun Altı meşrubat fiyatlarına şeker vergisi ekleyen ülkeleri destekleme kapsamına aldı. Kuruluş yeni yayımladığı raporda, ürün fiyatlarında %20 oranında bir artış gerçekleşmesinin, tüketimin azalması ve beslenmenin gelişmesi, obesite, diyabet ve diş çürüklerinin azalması yönünde sonuçları olacağını öngörüyor. Hali hazırda Meksika ve Macaristan gibi birçok ülke şekerli ürünlere vergi artırımı yapmakta olduğu belirtilen raporda, Afrika kıtasında 2017 Yılı vergilendirmelerinde şeker vergisi uygulamasına başlayacak tek ülkenin ise Güney Afrika olacağı bildirilmekte

http://www.bbc.com/news/health-37620087

http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2016/curtail-sugary-drinks/en/

 

Görüşlerinizi Paylaşın