X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

1 Aralık Dünya AIDS Günü

1 Aralık Dünya AIDS Günü

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 36,9 milyon HIV pozitif kişi vardır. Bu sayının 1,8
milyonunu 15 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. Her hafta 14-26 yaş aralığındaki 7000 genç "HIV pozitif" olarak belirlenmektedir. Yaklaşık 9,5 milyon kişi de virüsü taşıdığının farkında değildir. HIV ve AIDS hakkında farkındalık önemlidir.

Ergenlik, kişisel özerkliğin oluşturulması ve bireysel sağlık sorumluluğunu yaşam boyu sağlık davranışına dönüştürmek için kritik bir dönemdir. Ne yazık ki doğru şekilde cinsel eğitim almayan gençlerde akran baskısı, toplumsal cinsiyet normları, cinsellik ve buna bağlı olarak ortaya çıkan davranış modelleri HIV’e karşı savunmasızlığı çarpıcı biçimde şekillendirmektedir.

Baskıcı toplumların tutum ve normları ergenlerin, gençlerin cinsellik hakkında ailesi ve yakın çevresiyle konuşmasını engellemektedir. Bu durum farklı cinsel yönelimleri olan bireylerde daha da abartılı olmakta ve cinsellik ile ilgili bilgiler kulaktan dolma veya doğru olmayan kaynaklardan elde edilmektedir.

Cinsel konularda çocuklarını eğitmek isteyen pek çok ebeveyn de konu hakkında nasıl konuşulacağını bilmemektedir. Çocuklarla açık açık cinsellik ve cinsel ilişki hakkında konuşmanın onları korkutabileceğini veya genç yaşta cinsel ilişkiye girmeye teşvik edebileceğini düşünmektedir. 

Ancak, gerçek şu ki çocuklarımız çok daha erken ergenliğe giriyorlar, ergenliğe girdikçe
cinselliklerini keşfediyorlar ve cinselliği merak ediyorlar. Karşılıklı utanma ve çekinme duyguları ile konuyu görmezden geldiğimizde, çocuklar cinsellik ile ilgili meraklarını internetten, dergilerden belki kitaplardan öğreniyorlar ancak bu bilgilerin çoğu hatalı veya eksik oluyor.

Cinselliğin doğal ve sağlıklı olduğunu, sevgi dolu ilişkilerin ve samimi deneyimlerin yetişkin hayatının bir parçası olduğunu anlatmak, çocuğunuzun bunu erken deneyimlemesine değil, deneyimlediğinde doğru deneyimlemesini sağlayacaktır. Ebeveynler olarak çocuklarımızın cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bunlardan korunmak konusunda sağlıklı, güvenilir bilgi almalarında temel sorumluluk bizlere düşmektedir.

Kaynaklar

• www.avert.org/professionals/hiv-social-issues/key-affected-populations/young-people
• www.who.int/maternal_child_adolescent/topics/adolescence/hiv/en/
• www.cdc.gov/hiv/group/age/youth/index.html

 

Görüşlerinizi Paylaşın