X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

100. Sayımıza Ulaştık

100. Sayımıza Ulaştık

Aşı tedariki sonrasında hızla artan aşılama ile birlikte ülkemizde pandeminin şartları değişirken, değişmeyen kavramlardan birinin iklim değişikliği ve küresel ısınma olduğunu Marmara Denizini kaplayan müsilaj ile birlikte tekrar hatırladık. Müsilaj konulu yazımız için bkz sf: 18.

Çevreyi yok sayan yönetim anlayışının sürdürülebilir olmayacağı ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleri tarafından çeşitli platformlarda uzun sürelerdir dile getirilmektedir.

Birkaç gün sonra kutlayacağımız Kurban Bayramımızın temel sebebini hatırladığımız, bolca paylaştığımız ve dini vecibelerimizi yerine getirirken doğaya ve çevremize zarar vermediğimiz, dolayısıyla en az atık üreteceğimiz ve atıklarımızı geri kazanım alanlarına bırakacağımız, sağlıklı bir bayram dönemi geçirmenizi dilerim.

İhtiyaç kadar ve en az atıkla üretim ve tüketim hedefi yaşam felsefesi haline gelmedikçe, gelecek nesillere sağlıklı bir yaşam imkanı sunmayan bir çevre bırakmış olacağız. Bu hak gaspıdır. Büyük Özgürlük Ferman’ı olarak da bilinen 1215 tarihli Magna Carta Libertatum’da*: “Özgür hiç kimse kendi benzerleri tarafından ülke kanunlarına göre yasal bir şekilde muhakeme edilip hüküm giymeden tutuklanmayacak, hapsedilmeyecek, mal ve mülkünden yoksun bırakılmayacak, kanun dışı ilan edilmeyecek, sürgün edilmeyecek veya hangi şekilde olursa olsun zarara uğratılmayacaktır.” İfadesi yer almaktadır.

Neredeyse 1000 sene önce gelecek nesillerin özgürlüğü için var olan bu adımları günümüz dünyasında geriye döndürmek gelecek nesillerin bizlerden utanç duymasına sebep olacaktır. Düzen Sağlık Grubu olarak hem Dini ve Milli Bayramlarımızı kutlamak hem de insan, çevre sağlığı konularında farkındalık oluşturmak amacıyla de 09 Şubat 1997 de hazırladığımız ilk bültenimizden bu yana 100. Sayımıza ulaştık. Mutluyuz. Teşviklerinizle sürdürülürlüğümüzü sağlayacağız.

Dr. Yahya Laleli

*Kaynaklar:
https://www.duzen.com.tr/eJournals/2011/Bulten_Agustos2011.pdf
https://tr.wikipedia.org/wiki/Magna_Carta

 

Görüşlerinizi Paylaşın