X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Editörden

Editörden

İsveçli 15 yaşındaki Greta Thunberg’ın Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği COP24 Konferansındaki konuşması- 15 Aralık 2018

Yıl boyunca, yazılı ve görsel basında izlediğimiz konuların ağırlığı, ekonomik çıkar, etnik ve dinsel çatışmalar, ülke liderlerine bağımlı diretmeler kökenli çatışmalar sonucu oluşan sıcak çatışmalara gidebilecek gerginlikler, ekonomik çalkantılar/çöküşler sonucunda oluşan göçler ve çaresizlikten ortaya çıkan milyonlarca mülteci oldu. Bütün bu haberleri yanında aslında çok dikkat çekmesi gereken Avustralya ve İsveç’te çocukların iklim değişikliği protestoları sırasında sordukları bir soru vardı, "What more important?"

Bu sese cevap verelim. Geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakalım.

Döngüsel eko sistem bilinciyle 2019 yılının huzurlu geçmesini dilerim.

Dünya Yaban Hayatı Vakıfları (The World Wild Life Fund's, WWF), son 40 yıldan biraz uzun sürede yaban hayatının %60 azaldığını ve 2050 yılına kadar bunun %10'a ineceği tahmininde bulunuyor. İnsanlık, her sene dünyanın kendini yenileme kapasitesinin üstünde doğal rezervleri tüketmektedir.  Dünyanın sıcaklığı ısısı kritik düzeye doğru yükselmektedir. Ülkelerin milyarlarca dolar sarf ederek; yeni ekilebilir alanlar oluşturmak, erozyonu önlemek, ürün verimliliğini arttırmak istediği etkili olmamış, hem ekolojik hem ekonomik kayba sebep olmuştur. Buna rağmen Avrupa Birliğinin uygulama planına aldığı karbon kökenli (kömür ve fosil) yakıtlardan yenilenebilir, yeşil enerjiye geçişin maliyeti yukarıda bahsettiğimiz sarf veya başka kaynaklarından temin edilmesi yerine, az ve orta gelirliler üzerinde "BENZİN ZAMMI" olarak yansıyınca, organize olmadan oluştuğu söylenen direniş hareketleri sosyal içerik kazanmış ve birçok başkente sıçramıştır.

Bugünkü yaşam anlayışımız ve yaşam tarzımız, insanlığın sürdürülebilir olmasına imkân vermezken, dünyanın döngüsel gelişimi devam edecektir. Bugünkü yaşam tarzımızda yer alan ‘üret-kullan-at’ modeli ile eko sistem kendini yenileyememektedir. Bu davranışların önlenebilmesinde ana görev devletlere, devletleri yöneten hükümetlere düşmekle birlikte, bence asıl görev hükümetleri seçen fertlere, yani bizlere düşmektedir.

Birinci önerim; önümüzdeki yerel yönetim(belediye) seçimleri ile ilgilidir. Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminde bu seçimler Millet Meclisi seçimleri kadar, belki daha önemlidir. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için, yönetime talip olanların programlarında, çevre ve hukuk bilincini, doğal yapı ve kaynaklara saygıyı, yani döngüsel ekonomiye geçiş kavramları, aranmalıdır.

İkinci önerim ise; döngüsel ekonomide esas olan, atığı üretildiği noktadan değerlendirerek yeniden üretime kazandırmak olduğundan, bizlerin de Avrupa Birliği üye ülkelerinin fertlerinden beklentilerine uymamız, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için; yaşamın her alanında tasarruflu davranmamız ve "değerli çöp" üretmememizdir.

Gezegenimiz 4,6 milyar yıl önce oluşmuş, yapılaşması bakımından evrimler geçirmiştir. Bugün ulaştığımız medeniyet, bu sürecin anca son 10 000 yılında geliştiğine göre, biz insanlar ne yaparsak yapalım, DÜNYA yarattığımız ortamdan bir sonraki evrim döngüsüne geçecektir. Eko sistem korunmadığı takdirde, Adam Frank’ın söylediği gibi insanoğlu, dünyanın devam eden evriminin bir parçası olamayacaktır. 

Yahya R. Laleli

Bu yazı 12 Aralık 2018 tarihinde kaleme alınmıştır...

FIVB (Feederation Internationale de Volleyball/Uluslararası Voleybol Federasyonu) Dünya Kulüpler Şampiyonasında üst üste iki, toplamda üç kez zafere ulaşan Vakıfbank, genç kadrosuyla olağanüstü bir zafere imza attı. Tebrik ediyoruz!

 

Görüşlerinizi Paylaşın