X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Nice 23 Nisanlara

Nice 23 Nisanlara

Küçük Hanımlar, Küçük Beyler!
Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, geleceğin ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz; kızlar, çocuklar!

Mustafa Kemal Atatürk

Vatan ve milletin bir bütün olarak kurtuluşunun şiddetle söz konusu olduğu günlerde işgal kuvvetlerine karşı millette uyanan protestolar Mustafa Kemal’in yeni bir devlet kurma fikri ile birleştiğinde, yok olacak bir devleti kurtarabilecek, siyasete temel olacak bir organ, Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 tarihinde kuruldu. Demokratik rejimlerde yönetimin kuvvetler ayrılığı ile sağlanması ilkesi kapsamında 23 Nisan, meşrutiyetten bu yana gelen görüşlerin somut olarak şekillendiği ve yeni kurulacak bir devlet için kuvvetler ayrılığının temelinin atıldığı bir gündür. Zira ehliyeti olmayan tehlikeli vasıta sürücüsü sadece kendisini veya vasıtasındakileri değil çevresindekileri de tehlikeye atar. Seçilen günün tarihi ve sonrasında bugüne ithaf edilen “Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı” tanımı ise ulusal bir siyaset stratejisi olmakla birlikte, başta geleceğin anneleri olarak topluma yön verecek olan kız çocukları olmak üzere, geleceğimizin teminatı olan tüm çocuklara verdiği önemi de ayrıca göstermektedir.

Her çocuğun sağlıklı ve kaliteli yaşam hakkına sahip olması değişmezi kapsamında, bültenimizde günümüz sistemi içerisinde çocukların karşılaştığı sağlık problemleri ve onları hazırlayan sebepleri irdeledik. Bu sayımızda enfeksiyöz hastalıklarının yanında sağlıksız ve özensiz beslenmenin giderek daha farklı ve küresel boyutlar kazandığı günümüz dünyasında, çocuklarımızı nasıl koruyacağımız hakkında faydalı bilgiler bulacağınızı umuyoruz. Kuvvetler ayrılığının bugünkü gibi temsili olmadığı, çocuklarımızın ve torunlarımızın himayesinde sürdürüldüğü günler diler, Ulusal Egemenlik Bayramınızı kutlarız.

 

Görüşlerinizi Paylaşın