X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Kurban Bayramınız kutlu, Zafer Bayramınız daim olsun.

Kurban Bayramınız kutlu,

Zafer Bayramınız daim olsun.

 

Kurban Bayramınız kutlu,

Zafer Bayramınız daim olsun.

Doğaya ve canlıya vermemiz gereken saygıyı bize hatırlatan, muhtaç olanı kollamak, paylaşmayı hatırlamak için kutladığımız bir Kurban Bayramı daha yaşıyoruz. Hemen ertesinde de Hasan Tahsin’in işgale karşı direnişi ile 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’de başlayan ve yine İzmir’in işgalden kurtuluş günü olan 9 Eylül 1922 tarihinde sona eren, Milli Mücadelenin taçlandığı, Cumhuriyetimizin, demokrasimizin sağladığı imkanların yani özgürlüğümüzün temelini teşkil eden 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutlayacağız.
Kurban Bayramımız Kutlu, Zafer Bayramımız daim olsun.

Bu yazı 03.08.2018 tarihinde kaleme alınmıştır.

10 Temmuz 2018 saat:14,51 itibari ile 2 haftadan uzun bir süredir Tayland’ın kuzeyinde bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörleri kurtarıldı. Yaşları 11-17 arasında değişen şanslı grubun yaşama tutunma azmi, metanetleri ve onları kurtarmak için harekete geçen iyi kalpli insanların cesaretlerinin çocuğa, gence, insana en önemlisi yaşama hak ettiği saygıyı ve özveriyi vermeyi yeniden hatırlatmasını umuyoruz. 

Acı düştüğü yere, zararı ise hepimize..
Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarındaki yangında ölü sayısı 91'e yükselirken, 25 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. 

Son yıllarda yaşanılan yangınların sebepleri küresel ısınmaya dayandırılsa da asıl nedenin insan kaynaklı olduğu herkesçe biliniyor. Korunması gerekli arazilerde plansız yapılanma pek çok doğal afete karşı savunmasız kalmamıza sebep oluyor. Kurak geçen bir kışın ardından temizlenmeyen kır ve orman alanları, plansız yapılanma sonucunda yerleşim sakinleri için planlanmamış acil kaçış yolları, kumsalların özelleştirilmesi için ulaşım yollarının engellenmesi felaketin boyutlarının ne kadar büyük olabileceğini bir kez daha gösterdi.

Yangınların bitki örtüsünün yapısı ve dağılımı, karbon döngüsü ve iklim gibi küresel ölçekteki etkileri, yangın sırasında ortaya çıkan ısı, kimyasal gazlar ve katı parçacıklar, kısaca artan karbon salınımı ve küresel ısınma ile ilgili sizler için derlediğimiz yazımız ilerleyen sayfalarımız arasında yer alıyor.  

 

Bu sayıda kısa kısa…

 

Görüşlerinizi Paylaşın