X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun!

Bayramların asıl anlamı paylaşmak olunca, yaşayacağımız Kurban Bayramı’nı “bencilik” kavramından uzaklaşma, canlıya saygıyla beraber uygulamaya koyma olarak kabul ediyoruz.

Bayramları özgürce kutlayabilmemizi İstiklal Savaşının muvaffakiyetle tamamlayabilmemize, özgürlüğümüze borçluyuz. Kurban Bayramını müteakiben kutlayacağımız 30 Ağustos Zaferi, Lozan Anlaşmasıyla, milli iradeyi temsil eden TBMM nin cihan devletleri tarafından tanınmasını, Sevr Anlaşması ve kapitülasyonların kalkmasını getirmiştir (6 Ağustos 1924).

Akamete uğrayan birinci tur görüşmelerinden sonra (20 Kasım 1922) itilaf devletlerinin Türkiye’yi tekrar görüşmeye çağırmasına, Sevr Anlaşmasına karşı mücadelenin sadece silah ve kolluk güçleriyle kazanılmadığını, ‘ÜLKENIN' milli iradesinin özgürce TBMM çatısı altında üniter yapıda, laik düzende, hukuk ve bilime dayalı bir devlet olarak kurulmasındaki  kararlılığı sebep olmuştur. Bu kavramda “Milli iradenin temsiline” yapılmak istenen müdahale de “sivil” halkın müdahalesiyle 15 Temmuz 2016 yılında engellenmiştir.

Bayramları Bayram gibi kutlu ve mutlu yaşamak üzere nicelerine…

Dr. Yahya R. Laleli

Bu yazı 15 Temmuz 2019 tarihinde kaleme alınmıştır.

Kaynak:

https://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/KANUNLAR_KARARLAR/kanuntbmmc002/kanuntbmmc002/kanuntbmmc00200343.pdf

http://www.ismetinonu.org.tr/lozan-baris-antlasmasi-tam-metni/
https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/lozan-baris-konferansi-11-kasim-1922-1923-992

 

Görüşlerinizi Paylaşın