X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

İnsanların Özgürlük Hakkının Gasp Edilmesi Coğrafi Kader Midir?

İnsanların Özgürlük Hakkının Gasp Edilmesi Coğrafi Kader Midir?

İnsanların özgürlük hakkının gasp edilmesi coğrafi kader midir?

Yukarıdaki ifadeyi Rusya’nın Ukrayna’yı istilası kavramında kullanıyorum. Ukrayna, demokrasiler ve otokrasiler arasındaki kurallar mücadelesinin ilk kurbanı. Daha demokratik düzeni seçmek isteyen ülke,  otokratik düzenle yönetilen bir başka ülkenin silahlı müdahalesine maruz kalmamalıdır. Ama 2007’de Rusya’nın “NATO’nun daha fazla ilerlemesi kabul edilmez” demesine karşın, bir sene sonra NATO Gürcistan ve Ukrayna’ya kapılarını açtı. Bu nedenle Ukraynalılar, NATO şemsiyesi altına girmeyi vaat eden Volodimir O. Zelenski’yi   2019 yılında %74 oy oranı ile Cumhurbaşkanı seçti! Bu arzuya karşı çıkan Putin, 2007’deki görüşüne dayanarak Ukrayna’yı birçok yönden işgal ediyor. SSCB dönemini hatırlayan halk sokak savaşı vermeye hazırlanıyor, veriyor. NATO ise, Ukrayna paktın içinde olan bir ülke olmadığı için, müdahil olamıyor. Demokratik ülkeler, tüm otokratik rejim yöneticilerine ve oligartlarına ekonomik blokaj uyguluyor, yurt dışı varlıklarına el koyuyor..Güce inanan ve politikacılara sırtını dayayan oligartlar bu güne kadar;  otokratlara ve onların politikacılarının, ülkelerinin güvenliği yerine, kazanç için siyaseti kullandılar ve ülke varlıklarından nemalandılar. Rusya’nın bu işgal uygulamasına kendi içinde bile reaksiyon görmesinin bir nedeni de budur. 

Ülkelerin yaşam tarzı, tercihleri, maalesef coğrafi yerleşimleri nedeniyle Demokrasiler ve Otokrasiler arasındaki kurallarla sınırlı görülüyor. Bu işgal oligarkların saltanatına son vermesini umduğum bir ekonomik bölünmenin temellerini atmış, başka bir dönem açılmıştır.

Rusya’nın işgal veya kendine bağımlı bölgeler, yeni ekonomik alanlar yaratmak için RUSÇA konuşan ülkeleri bir araya getirme arzusu ve bunun başlangıcı, devamı  konusunda daha ileri  veri ve görüş paylaşmak Bültenimizin kapsamında değil. Biz, bize düşen konularda, çalışmalarımızı ferde yönelik özelleştirilmiş kavramda ilerletmeye devam ediyoruz. TSH ve PSA testlerimiz ile ilgili yazımızı Bültenimizin Laboratuvardan haberler alanında okuyabilirsiniz.

Dr. Yahya R. Laleli

Bu yazı 06 Mart 2022 tarihinde kaleme alınmıştır.

 

Görüşlerinizi Paylaşın