X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Her Şeyi Kendimizden Bekleriz

Her Şeyi Kendimizden Bekleriz

Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920 aynı zamanda Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929'da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan, ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınmıştır. Ülkemiz çocuklara verdiği ehemmiyeti, onlara bayram hediye ederek gösterirken, egemenliğin kuvvetler ayrılığı olarak icrası görevini vermiş ve niyetini bütün dünya ile paylaşmıştır.

Çocuklar, milletin geleceğidir ve bugünün şartlarında geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yetiştirilmelidir. Bilgiye ulaşmanın herkes ve bilhassa çocuklarımız için çok kolay olduğu bu dönemde, onlara bilgiye değer katmayı, katma değer yaratmayı öğretmeli ve yaratıcı karakterlerini, hür iradelerini geliştirmelerine olanaklar sağlamalıyız.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet fikri hür, vicdanı hür nesiller ister derken şüphesiz ki, doğumdan itibaren gelişimlerinin her safhası güçlü yasal yaptırımlarla devlet korunmasına alınmış, beden, ruh ve sosyal sağlıkları yine aynı güvenceyle korunacak kuşakların yetişmesinin gerekliliğinin altını çizmişti. Bu gerekliliği sahiplenmek ve sonraki kuşaklara bir bayrak gibi aktarmak, her cumhuriyet insanının en temel görevlerinden biri olmalıdır. 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı: Egemenlik kavramının millet adına YASAMA, YÜRÜTME ve YARGI tarafından kullanımını temsil eder.

Millet Meclisi, Millet adına egemenlik yetkisini yasama ve yürütme alanında kullanırken; yargı egemenlik yetkisini, konusunda yetiştirilmiş hukukçular aracılığıyla "adalet" ihsas ederek kullanır. Egemenliğimizin millet adına yasama, yürütme ve yargı tarafından kullanılarak sürdürülebilir olmasını diliyorum.

Nice 23 Nisanlara.

Bu yazı 10 Nisan 2016 tarihinde kaleme alınmıştır.

 

Görüşlerinizi Paylaşın