X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Genel Seçim Sonuçları

Genel Seçim Sonuçları

Genel Seçim sonuçları başkanlık rejimine değil parlamenter sistemin devamına yönelik bir sonuç vermiştir. Buna rağmen Meclis Başkanlığı da dâhil kamu yönetiminde önemli rolü olan kurumlarda fiili yapı değişimine izin vermemiştir. Örneğin Yüksek Seçim Kurulu değişmemiştir, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu az farkla değişecek olsa da özel televizyonların temsilcisinin değişmediği gibi geçici hükümet tarafından 56' sı üçlü kararname gerektiren 700' e yakın atama yapılmıştır. Bunlara ek olarak ekseriyet partisinin Başkanlık sistemini öngören yönetim arzusu, yakınlığı halen devam etmektedir.

Eğer muhalefet partileri siyasi olgunluk ve ana hedefe ulaşma iradesi gösterip, şahısların egolarına kurban olmayarak ortaya koydukları "müşterek hedefler" çerçevesinde uzlaşmaya yönelselerdi, 18 ay içinde, parlamenter Cumhuriyet rejiminin sürekliliği sağlanmış, sosyal uzlaşı ortamında erken seçime gidiyor olabilirdik.

Olabilecek uzatmalardan sonra hükümet kurma süreci dün itibariyle başladı. Sn. Davutoğlu ve ekseriyet grubunun "Başkanlık"  yönetim sistemi tercihlerinin değişip değişmediği koalisyon görüşmelerinde belli olacaktır. Milletvekili transferi olup Meclis aritmetiği değişmediği takdirde ve AKP'nin ortaya koyduğu kırmızı çizgiler çerçevesinde hükümet kurulması mümkün gözükmemektedir. Seçimin tekrarına kadar uzayacak süre zarfında geçici görevine devam edecek mevcut hükümetin yönetim ve denetiminde olan devlet düzenini sağlayan kurumların alacağı kararların, uygulamaların, atamaların, ülkenin yapısı, ekonomisi, dış politikası ve tekrarlanacak seçimin ön dönemindeki faaliyetleri mutlak tartışılmalı, muhalefetin alacağı kararlarda göz önünde bulundurulmalıdır.

Geriye tek şans ana muhalefet partisinin, diğer iki muhalefet partisinin seçim vaatlerinde de yer alan konularla sınırlı ve süreli hükümet programıyla bir azınlık hükümeti kurulabilmesidir. "Azınlık Hükümeti" uygulamasının benimsenmeyeceği daha ilk günden ortaya konduğundan bu denemenin gerçekleşmesi muhalefetin, basının ve sivil toplum kuruluşlarının ikna gücüne, hayat bulması ise Büyük Millet Meclisi güvenoyuna bağlıdır.

Hükümet kurulamadığı takdirde tekrarlanacak seçimin sonucunu; katılım oranı ile  parlamenter sistemin devamını isteyen ve istemeyenler belirleyecektir. Kanımca Başkanlık rejimini  isteyenlerin reyleri  şu veya bu şekilde sabit kalacak ama parlamenter rejimin devamını isteyenlerin seçime katılım oranı azalacak ve  partilere dağılımı bugünkü oranlardan  farklı olacaktır.  Üç dönem kaidesi de ortadan kalkmış olacağından tekrar listeye giremeyecek milletvekillerine verilecek ödüller de gündeme gelecektir. Benim gibi ülkenin sorununu MUHALEFETİN OLMAMASINA bağlayanlar da kime, niye, ne için oy vereceklerini bilemeyeceklerdir. Bu durumda eğer muhalefet kontrol ve dengeleme sistemi net olarak tanımlanmış bir başkanlık rejimi için referandum isteyebilir, rejimi halk oylamasına sunabilirse sonuç ne olursa olsun erken seçim yönetim biçiminin belirlenmesine yönelik olmayacağı gibi değişmiş şartlarda kurulacak hükümetin dayatamayacağı başkanlık rejimi şartları bugünkü Meclis ekseriyeti ile belirlenmiş olur.

 

Görüşlerinizi Paylaşın