X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Çevreye saygılı, doğa ile barışık hedeflerimizi gerçekleştireceğimiz huzurlu bir yıl dilerim.

Çevreye saygılı,  doğa ile barışık hedeflerimizi gerçekleştireceğimiz huzurlu bir yıl dilerim.

Evrensel olarak en büyük sorunumuz iklim değişikliğidir. Yeni yıl, umarım ülkemiz için farkındalık yılı olacaktır. Bu sene 2-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı öncesi, Avrupa Parlamentosu 28 Kasım 2019 tarihli toplantısında küresel ısınma konusunda acil durum ilan etti. Kurum olarak biz de farkındalığı artırmak, biyolojik çeşitliliği korumak için yeni yıl takvimlerimizin konusunda

“Ülkemizin tükenmeye yüz tutan endemik çiçekleri”ni hatırlatmayı seçmiştik. İnsanlığın dünya üzerinde sürdürülebilir olması, doğa ile birlikte yaşayabilmesine bağlıdır.

Yaşamı değerli kılan kavramları canlı-cansız varlıkları dışarıda bırakarak yaşayamayız, kalkınamayız, mutlu olamayız. Mutluluk başarının temelidir. Gelecek nesillerimizin gezegenimizde mutlu yaşam şansı bulması, atıklarımızın geri kazanımından çok, atık yaratmamaya çalışarak ve sıfır büyüme hızıyla çoğalmaya bağlıdır.

Çevreye saygılı, doğa ile barışık hedeflerimizi gerçekleştireceğimiz huzurlu bir yıl dilerim.

Dr. Yahya R. Laleli

İki camiyi hedef alan ve 50 kişinin ölümüne sebep olan saldırı sonrası küresel anlamda güvenli, hoşgörülü ve kapsayıcı bir dünyanın sınırlarla düşünmemek ile sağlanabileceği yönünde küresel çağrı yaparak birleştirici liderlik örneği sergileyen Yeni Zelanda başbakanı Jacinda Ardern ve ekonomik büyümeye odaklanmak yerine, çevreyi koruyan, yurttaşların beden ve ruh sağlığını önceleyen politikalar üretmek üzere dünya liderlerini göreve

çağıran İzlanda'nın başbakanı Katrin Jakobsdóttir. İki başbakanın da ortak görüşü; ekonomik büyümenin tek başına yaşam kalitemizin iyileşmesini sağlamadığı yönünde. Toplum refahı ve mutluluğu ile birlikte büyüyen bir ekonomi bütçesi planlıyorlar.

Bu yazı 09 Aralık 2019 tarihinde kaleme alınmıştır.

 

Görüşlerinizi Paylaşın