X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

Milletin bağımsızlığını, yine Milletin gayret ve kararı kurtaracaktır.

Mustafa Kemal, 1919 (Nutuk I,s.31)

Mondros Ateşkes Anlaşması ile takip eden yıllarda imzalanan Sevr Anlaşmasının dayattığı emperyalizme karşı kazanılmış savaşlar ve anlaşmalar* serisinin sonu olan 30 Ağustos Zaferi,
özgür ve bağımsız bir yaşama ulaşmamızı sağlayan Lozan Anlaşmasının kapısını açan anahtar olmuştur. Zaferin ardından imzalanan Mudanya Ateşkes Anlaşması sonrası TBMM Hükümeti, dönemin ekonomik ve sosyal bakımdan güçlü itilaf devletleriyle eşit koşullarda müzakere için Lozan’a davet edilmiştir. İlk oturumlarda cephede kazandığı bağımsızlığı, yazılı kurallara bağlamakta direnç gören TBMM hükümeti oturumu terk etmiştir. O dönem bu durum muhaliflerce her ne kadar TBMM hükümeti aleyhine kullanılmış ve barış umutlarının kaybı olarak lanse edilmişse de, itilaf devletlerinin 2. Oturum için Lozan’a tekrar daveti, hükümete güveni perçinlemiştir. Lozan Anlaşmasının, ABD senatosunda olumsuz karşılansa da 24 Temmuz 1923’te imzalanması, dünya nazarında tam bağımsız bir devlet olarak tanınmamızı sağlamıştır. Bugün bu kazanımları görmezden gelmek; hür yaşamı, ifade özgürlüğünü ve İstiklal Marşımızın altıncı kıtasında yazıldığı gibi bu topraklar altında kefensiz yatan binlerce canı görmezden gelmek olur.
Yattıkları yer incitmesin, ruhları şad olsun.
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını iller ve zaman bazında irdelerseniz ülkenin kendine güvenini ve hedeflere ulaşma azmini açıkça görürsünüz. Mussolini’nin ikinci dünya savaşı öncesi Anadoluyu hedef alan cümlelerine Kayseri’den verilen cevap okunmaya değer.

Kayseri Gazetesi (link verilecek: https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/219681)

*Sevr Anlaşması ile 30 Ağustos Zafer’i arasındaki savaşlar ve anlaşmalar (link verilecek: http://www.ataturk.net/mmuc/btaarruz.html)

Bu yazı 10 Ağustos 2020 tarihinde kaleme alınmıştır.

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lozan_Antla%C5%9Fmas%C4%B1

http://acikerisim.lib.comu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/COMU/788/Gurol_Baba_Makale.pdf?sequence=1&isAllowed=y

http://chpantalya.com/?p=19226

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/675156

https://www.turkcebilgi.com/istiklal-marsinin-10-kitasi

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/sinan-meydan/lozan-baris-bayrami-nasil-yasaklandi-nasil-unutturuldu-5241853/

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/66598

 

Görüşlerinizi Paylaşın